فرش و قالی

فرش و قالی


انواع روش های شستشوی فرش و قالی

شستشوی فرش و قالی از جمله موضوعاتی که همواره مورد توجه صاحبان فرش قرار می گیرد. علت اهمیت این موضوع پاکیزگی فرش و قالی و در عین حال حفظ بافت و ساختار و رنگ های آن می باشد. به طور کلی روش های متعددی برای شستشوی فرش و قالی وجود دارد که با توجه به مزایا و معایب آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد. روشی که برای شستن فرش و قالی انتخاب می شود باید بر اساس انتخاب بهترین شوینده، روش های شستشو و خشک کردن فرش باشد.

شستشوی فرش و قالی با استفاده از روش های سنتی

یکی از روش هایی که برای شستن فرش و قالی مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از آب با فشار زیاد برای از بین بردن آلودگی هاست. این روش در واقع همان روش سنتی و خانگی شستن فرش می باشد و نیازی به ارسال فرش به قالیشویی ندارد. اما این روش دارای معایبی نیز می باشد. به عنوان نمونه عدم شناخت صحیح از مواد شوینده و حتی دمای آب مورد استفاده می تواند به بافت فرش آسیب برساند.

فرش و قالی
فرش و قالی

شستشوی فرش و قالی به روش خشک شویی

یکی دیگر از روش هایی که برای شستشوی فرش و قالی مورد استفاده قرار می گیرد روش است که بر خلاف روش بالا بدون استفاده از آب انجام می شود. در این روش از مواد مخصوصی که به آن ها پودر جاذب گفته می شود استفاده می کنند و در نهایت با استفاده از جارو برقی فرایند شستشوی فرش و قالی تکمیل می گردد. یکی از موادی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد جوش شیرین است. این کار می تواند در منزل و توسط خود افراد انجام شود و یا در قالیشویی و زیر نظر افراد متخصص صورت پذیرد.
شستشوی فرش و قالی با استفاده از بخار
بخار شویی نوعی دیگر از روش هایی است که برای شستشوی فرش و قالی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش فرش به صورت کامل خیس نشده و با استفاده از دستگاه بخار شور و فشار بخار به طور کامل تمیز می گردد. توصیه می شود برای انجام این کار از قالیشویی ها کمک گرفته شود. در قالیشویی ها دستگاه های مخصوصی برای انجام عملیات شستشو با بخار وجود دارد که می تواند صدمات کمتری نیز به بافت فرش ها وارد نماید.
به طور کلی با وجود روش های متعدد برای شستشوی فرش و قالی توصیه می شود فرش ها را به قالیشویی بسپارید. اگرچه برای انجام این کار باید هزینه های مربوطه را پرداخت نمایید اما پرداخت این هزینه می توان تضمینی برای افزایش طول عمر فرش ها باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *